امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 
 

 

تاریخچه گروه زنان

 

      هم زمان با تاسیس بیمارستان امام رضا(ع) در سال 1313 در مشهد، بخش زنان این مرکز با حضور پروفسور هامش لاخ (آلمانی) و سپس دکتر محمود ضیایی (متخصص زنان از کالج آمریکایی بیروت) به عنوان بخش درمانی زنان شروع به کار کرد.

     از سال 1318 با تأسیس آموزشگاه بهداری مشهد (اولین آموزشگاه پس از تهران)، تربیت نیروهای بهداری در مشهد شروع شد. از سال 1324 آقای دکتر علی سالاری به جمع متخصصین زنان بیمارستان امام رضا پیوستند.

پس از افتتاح دانشکده پزشکی در آذر ماه 1328، اولین پذیرش دانشجوی پزشکی در مشهد آغاز شد، و از سال 1329 آقای دکتر وهاب پرتوی به عنوان رزیدنت زنان در بخش زنان بیمارستان امام رضا دوره رزیدنتی خود را شروع کردند.

     پس از تأسیس بیمارستان قائم(عج) در سال 1350، گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا سالها در دو مرکز امام رضا و قائم فعال بودند. از سال 1371 بیمارستان حضرت زینب (خیابان رازی شرقی) نیز به این مجموعه اضافه شد و از سال 1384 به بیمارستان ام البنین واقع در خیابان آيت ا... بهجت انتقال یافت. در حال حاضر بیمارستان حضرت زینب با نام مرکز ناباروری میلاد، به عنوان مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال می باشد.

     جا دارد در اینجا از اساتیدی که از بدو تشکیل گروه زنان به امر آموزش متخصصین این رشته همت گماشته و عمر گرامیشان را بی دریغ در راه آموزش پزشکی وقف نمودند با احترام یاد کنیم:

     دکتر محمود ضیایی، دکتر علی سالاری، دکتر وهاب پرتوی، دکتر امیرهوشنگ معتمدی، دکتر مهدی یغمایی، دکتر محمد حسن رهبرنیا، دکتر حسن هنگوال، دکتر سید حسین واحد، دکتر رضا توکلی زاده، دکتر محسن رجبیون، دکتر عبدالصمد امینیان، دکتر حسین شمس شرق، دکتر غلامحسین فروغ نصیرایی، دکتر حشمت ا... حبیبی، دکتر احمد رحیمی، دکتر محسن رکن، دکتر حسین مرندی، دکتر هما سالاری

 

 
 

اهداف و برنامه های آموزش پزشکی عمومی در گروه زنان

 

     گروه زنان و مامائی دانشکده علوم پزشکی مشهد با هدف آموزش پزشک عمومی در راستای ارتقا سلامت جامعه و خدمت بهتر به بانوان و مادران سرزمین ایران اهداف و برنامه های زیر را دنبال می کند:

 • آموزش پزشک عمومی در دو مقطع کارآموزی و کارورزی صورت می پذیرد.
 • مدت حضور کارآموزان در بخش زنان 6 هفته و کارورزان 8 هفته می باشد. 

   برنامه کارآموزی:

 1. برنامه کارآموزان به صورت چرخشی در سه مرکز امام رضا ، قائم و ام البنین است که بیمارستان ام البنین به علت آن که تخصصی زنان می باشد، تنها دانشجویان دختر دوره چرخشی در آن مرکز را سپری می کنند. در این دوره ها که هر یک سه هفته به طول می انجامد دانشجویان با حضور در درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی و ویزیت بیماران بستری در بخش های مامائی، زنان، نازایی و زایشگاه آموزش هایی بر اساس Must Learn  و  Nice to Learn از اساتید مربوطه گرفته و با حضور در اتاق عمل ها و اطاق سونوگرافی پریناتال از نزدیک با بخش هایی از واحد زنان که متناسب با آموزش پزشک عمومی است برخوردار می شوند. در طول دوره، آموزش مهارت های بالینی بر اساسMust learn  توسط اساتید در مرکز مهارت های بالینی و در بالین بیماران انجام می شود.
 2. ارزیابی و سنجش کارآموزان بر اساس پر کردن Log Book و ارزیابی درمانگاه ها و Skill Lab می باشد.
 3. کلاسهای گزارش صبحگاهی کارآموزان به صورت مجزا از دستیاران توسط اساتید مربوطه در هر سه مرکز برگزار شده که این کلاس ها به شیوه Problem Base و کلاس وارونه (کنفرانس و آموزش توسط کارورز و کارآموز) با نظارت استاد برگزار می گردد.
 4. آموزش و رعایت اخلاق حرفه ای از اهداف بسیار مهم بخش زنان است به طوری که بخشی از ارزشیابی پایان بخش به این امر اختصاص یافته است.
 5. با توجه به این که رفرانس دوره کارآموزی کتاب بکمن 2019 می باشد، تمامی فصول انتخابی جهت امتحانات پره انترنی و پیش دستیاری توسط اساتید در قالب کلاس های تئوری تدریس شده و به صورت مجازی نیز در سامانه نوید بارگزاری شده است.
 6. ارزشیابی کارآموزان به صورت امتحان کتبی از دروس تئوری و امتحان آسکی از دروس عملی می باشد. در پایان امتحانات جهت بازخورد امتحان و ارزشیابی، سوالات و پاسخ آنها در سامانه نوید بارگزاری می شود.

   برنامه کارورزی:

 1. کارورزان زنان، 8 هفته در بخش زنان به صورت چرخشی (دو چرخش 4 هفته ای) بین سه مرکز قائم، امام رضا و ام البنین حضور دارند.
 2. آموزش ها به صورت کلاس های تئوری و ویزیت های روزانه توسط اساتید گروه با تاکید بیشتر بر اصول نسخه نویسی و مدیریت و درمان بیماران انجام می شود.
 3. جهت ایجاد مهارت بیشتر، کشیک های موظفی کارورزان به صورت کشیک های 24 ساعته بوده و هر کارورز در طول دوره 12-10 کشیک موظفی دارد.
 4. ارائه گزارش صبحگاهی همه روزه توسط کارورز کشیک و در جلسه مشترک با کارآموزان (جلسه جداگانه از رزیدنتها) جهت تاکید بیشتر بر آموزش های پزشک عمومی صورت می پذیرد.
 5. آموزش و رعایت اخلاق حرفه ای از اهداف بسیار مهم بخش زنان است به طوری که بخشی از ارزشیابی پایانی به این امر اختصاص یافته است.
 6. حضور و غیاب در کشیک، بخش های موظفی اعم از درمانگاه، زایشگاه و اطاق عمل، ... توسط اساتید و دستیار ارشد هر کشیک انجام می پذیرد.
 7. ارزشیابی کارورزان به صورت مشاهده مستقیم مهارت های عملی، شرح حال گیری و مدیریت بیماران درمانگاهی بوده و بخشی از نمره ارزشیابی به صورت نسخه نویسی و آزمون کتبی در نظر گرفته شده است.

امید است که آموزشها در بخش زنان و مامایی منجر به بالا بردن توان علمی و عملی و اخلاقی دانشجویان عزیز گردیده و نقش مهمی در کاهش مورتالیتی و موربیدیتی مادران باردار داشته باشد.

 

 
 

ساختار سازمانی

 

     گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تعداد 24 عضو هيئت علمي شامل 6 استاد، 7 دانشيار و 11 استاديار به امر آموزش، پژوهش و درمان

مشغول می باشد.

     خدمات تخصصي و فوق تخصصي گروه زنان شامل فعالیت در حیطه پريناتالوژي، انکولوژي، نازايي، لاپاراسکوپي و اختلالات کف لگن می باشد.

     4 نفر از اعضاي گروه فلوشيپ انكولوژي، 5 نفر نازايي، 3 نفر پري ناتالوژي، 2 نفر لاپاراسكوپي و يك نفر pelvic floor (جمعا 15 نفر) بوده؛ و 9 نفر متخصص ژنرال زنان مي باشند.

     اين گروه در 4 مركز امام رضا(ع) ، قائم (عج)، ام البنين(س) و مركز نازايي ميلاد ارائه خدمت مي نمايند.

     سه مركز آموزشي بيماران مامايي را پذيرش مي كنند ولي بيماران مامايي با ريسك بالا در بيمارستان هاي امام رضا(ع) و قائم(عج) پذيرش مي شوند.

     در مركز قائم(عج) بخش انكولوژي زنان و در مركز امام رضا(ع) بخش لاپاراسكوپي زنان فعال است. همينطور در مركز امام رضا(ع) اعمال جراحي اختصاصي اختلالات كف لگن نيز انجام مي شود.

     تعداد رزيدنت ها در حال حاضر 59 نفر و سالانه حدود 15 رزيدنت در اين دانشگاه پذيرش  مي شوند.